MAJ 2019
VIII ZWJB Paweł Palcowski Quintet

pawe_palcowski_400

Paweł Palcowski- trąbka,

Kuba Łępa- saksofon,

Przemek Pankiewicz-fortepian

Adam Tadel- kontrabas,

Arek Skolik-perkusja

10 maja (piątek) 20:00 - 23:00
Wstęp 30 zł
Klub Czarnego Krążka Media4Home

czarny_krek__m4h_400

W ramach kolejnego spotkania w Klubie Czarnego Krążka firma Media4Home - salon audio Zielona Góra zaprezentuje najbardziej analogowy gramofon świata Nottingham Analogue, oraz przedwzmacniacz gramofonowy o zmiennych charakterystykach firmy Gold Note.

Jerzy Szymczyk zaprezentuje i opowie o obu urządzeniach. Zapraszamy

Tematem spotkania będzie "Moja ulubiona płyta"czyli każdy może przedstawić utwór ze swojego ulubionego winyla.

15 maja (środa) 19:00 - 21:00
Wstęp wolny
III Zielonogórska Parada Jazzowa

parada_400_01

Po raz trzeci przejdziemy ulicami naszego miasta,w tym roku będą nam towarzyszyć:

Dixie Tiger’s Band,

Dixie Company,

Dubai Dixie Band,

Świebodzińska Orkiestra Dęta,

Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSB w Z. Górze

18 maja (sobota) 18:00 - 23:00
Wstęp wolny
Życie na Pograniczach. Spotkanie z autorką i bohaterem książki

beata_halicka_400

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie z autorką książki „Życie na pograniczach” (członkinią naszego Klubu) prof. Beatą Halicką. Spotkanie jest wyjątkowe, gdyż gościem będzie także bohater biografii prof. Zbigniew Kruszewski.

Prowadzenie red. Konrad Stanglewicz

Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928 w Warszawie) – harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNYi w El Paso – to postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach.

Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek – "Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48” – otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku. Więcej nahttp:/beatahalicka.pl/

22 maja (środa) 18:00 - 20:00
Wstęp wolny
Kolacja Europejska

ja_zostaj

Wraz z Zielonogórskim Klubem „Tygodnika Powszechnego” zapraszamy członków i sympatyków na Europejską Kolację Wyborczą.

Zasiądziemy przy stole suto zastawionym europejskimi potrawami, przez nas samych przygotowanymi, by wspólnie śledzić, prognozować i komentować wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. A potem cieszyć się – w co wierzymy głęboko – ze zwycięstwa idei Europy jako wspólnoty ludzi wolnych, różnych i równych, sprawiedliwie oraz demokratycznie się rządzących. Drzwi otwieramy dla wszystkich 26 maja od godz. 18.00.

Mamy już zgłoszenia na przygotowanie i dostarczenie…

1. sałatka niemiecka –Kartoffelsalat z winerkami

2. włoskie bruschetty

3. francuska zupa cebulowa

4. polski placek drożdżowy z rabarbarem

5. „bałkańska łza radości”

Czekamy na kolejne propozycje...

26 maja (niedziela) 21:00 - 00:00
Wstęp wolny
4 czerwca '89 – początek trudnej wolności

4_czerwca_400

„4 czerwca '89 – początek trudnej wolności” - to temat debaty na którą zapraszamy wraz z Klubem Tygodnika Powszechnego w Zielonej Górze.

W trzydziestą rocznicę pamiętnych wyborów, które zadały śmiertelny cios komunizmowi w Polsce porozmawiajmy o drodze, którą przeszliśmy jako społeczeństwo, o sukcesach i potknięciach naszej demokracji, o obywatelskim zaangażowaniu w polskie sprawy.

Uczestnicy debaty:

posłowie na Sejm wybrani w 1989 r. z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie przewodniczącym NSZZ „Solidarność” - Tadeusz Sierżant - polityk, nauczyciel i rolnik z Kosieczyna oraz Leonard Szymański – inżynier, konstruktor i polityk z Poznania. Zaproszenie przyjął również sędzia Bogumił Hoszowski - Prezes SO w Zielonej Górze, Komisarz Wyborczy I, który przedstawi rolę sędziów w procedurach wyborczych. Moderatorem debaty będzie Konrad Stanglewicz.

30 maja (czwartek) 18:00 - 20:00
Wstęp wolny
WOLNOŚĆ - koncert Yes4Jzzz

zdjecie_wolnosc_400

Zapraszamy na koncert przygotowany z okazji obchodów 30-lecia zwycięstwa demokracji w Polsce.

Robert Chyła- saksofon, Wojtek Pruszyński – fortepian, Piotr Stepek- kontrabas, Dorota Piotrowska- perkusja, Lech Popławski - skrzypce

Wokaliści: Paulina Gołębiowska, Ania Kalinowska, Jadzia Macewicz, Agnieszka Wójcik, Lech Popławski, Krzysztof Machalica, Natasza Iwaniszyn, Marcin Wiśniewski

31 maja (piątek) 20:00 - 23:00
Wstęp 30 zł
VIII ZWJB Stevie Wonder Project

stevie_wonder_project_1_400

Zespół wokalny „Gołębiowska/ Smoliński Vocal Group”

Wokaliści: Elżbieta Samosiuk, Sawa Bańka, Bartosz Deryło, Anna Kurowska, Laura Milaszewska, Katarzyna Kołda, Katarzyna Młynarczyk, Łukasz Wolski, Małgorzata Tutko, Magdalena Kozinoga, Natalia Zielonka, Maciej Kozioł - gitara, Mateusz Serafin - gitara, Wojciech Zatwarnicki- bas, Przemysław Niemiec - perkusja, Dariusz Nienadowski - trąbka, Kacper Kolado - instr. klawiszowe

Stevie Wonder Project to inicjatywa Pauliny Gołębiowskiej, wykładowcy wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim, która od wielu lat inspiruje się twórczością tego wyjątkowego artysty. Przy połączeniu zaangażowania i umiejętności studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa i Edukacja Artystyczna udało się stworzyć projekt pełen pasji i radości z muzykowania. W programie koncertu znajdą się największe przeboje Wondera w ciekawych aranżacjach.

7 czerwca (piątek) 20:00 - 22:00
Wstęp wolny
VIII ZWJB Recital Chrisa Jarretta (USA)

chris_jarett_1_400

"Tales of our Times". Recital fortepianowy Chrisa Jarretta(USA)

CHRIS JARRETT, syn słowiańskiej rodziny, urodził się w 1956 roku w Allentown, a dorastał w lasach Appalachów. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 13 lat, bezpłatnych lekcji udzielał mu wielki austriacki pianista Vinzenz Ruzicka. Po ukończeniu szkoły średniej studiował grę na fortepianie i historię muzyki w Konserwatorium Oberlin w Ohio. Wyraźnie niezadowolony z elitarności owej placówki i bez grosza przy duszy, rozpoczął swoje lata wędrówki. Pracował i mieszkał jako rybak krewetek w Zatoce Meksykańskiej, pracownik fabryki w Teksasie, urzędnik w Nowym Jorku i pomoc kuchenna w Londynie. Podjęte przez niego prace pozwoliły mu na opłacenie podstawowych kosztów związanych z egzystencją, przy jednoczesnym doświadczeniu różnych form życia. Ostatecznie znalazł się w Europie.

15 czerwca (sobota) 20:00 - 22:00
Wstęp 35 zł