Czy Niemcy to państwo niebezpieczne?

Czy Niemcy to państwo niebezpieczne?

Start : 07 grudzień, wtorek 18:00
Koniec : 07 grudzień, wtorek 20:00

Czy Niemcy to państwo niebezpieczne?
Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z prof. Klausem Bachmannem i promocję Jego książki „Problem z Guliwerem. Dlaczego Niemcy stają się coraz większe, a Europa coraz mniejsza.”
Każdy w Polsce ma coś innego na myśli, kiedy myśli „Niemcy” – jedni widzą groźne nieprzyjazne państwo, które wobec Polski próbuje realizować cele Rzeszy Bismarcka pokojowymi sposobami, inni widzą w Niemczech ostatnią deskę ratunku dla liberalnej demokracji.
Wszyscy się mylą – twierdzi znany publicysta, politolog i historyk Klaus Bachmann. Dzisiejsze Niemcy są strukturalnie niezdolne i w dodatku niechętne jakiejkolwiek ekspansji czy agresji, ich armia jest tylko częściowo zdolna do działania, a system polityczny uniemożliwia nieobliczalne działania w polityce zagranicznej.
To, co Niemcy dziś czyni niebezpiecznym państwem dla niektórych sąsiadów i dla krajów na peryferiach Europy, to nie ich rzekomo agresywna polityka historyczna, albo dążenie do ekspansji, lecz to, czego Niemcom wszyscy zazdroszczą – niezwykle rozbudowane i sprawne państwo dobrobytu, które przyciąga tanią siłę roboczą, wywołuje drenaż mózgów z całego świata i powoduje, jak pisze Bachmann, że Niemcy mogą teraz rozwiązywać wszystkie swoje problemy kosztem innych.

KLAUS BACHMANN – publicysta, politolog i historyk, specjalizujący się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych. Pracował w latach 1988 i 2001 jako korespondent mediów zagranicznych w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i na Litwie i w latach 2001 – 2004 w Brukseli. Profesor nauk społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2021 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Klubie „Piekarnia Cichej Kobiety” w Zielonej Górze ul. Fabryczna 13. Wstęp wolny.

foto. M. Wierczyski