SPEKTAKL "OŻENEK" M. GOGOLA - TEATR POLSKI CZESKI FILM

gogol_400

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dobrego teatru na spektakl pt. "OŻENEK" w wykonaniu Teatru Polski Czeski Film.

Uwodzicielska gra aktorów zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta teatralnych koneserów! Po prostu nie sposób oderwać oczu...

OBSADA: Karolina Honchera / Marta Frąckowiak Natasza Iwaniszyn Radosław Walenda Aleksander Stasiewicz Adrianna Stoga Grzegorz Irla Kinga Krauz-Napieralska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Piotr Lizak

Teatr Polski Czeski Film to formacja wywodząca się z zajęć warsztatowych prowadzonych przez Piotra Lizaka - aktora Teatru Lubuskiego. Spektakl „Ożenek” na motywach dramatu Mikołaja Gogola jest zwieńczeniem prac warsztatowych grupy. Do realizacji przedstawienia zaproszono aktorów TL Karolinę Honcherę, Martę Frąckowiak Radosława Walendę i Aleksandra Stasiewicza. Pozostali członkowie grupy to aktorzy dotychczas występujący w Teatrze Autonomicznym oraz w Teatrze Zza Boru – Kinga Krauz-Napieralska, Ardianna Stoga, Natasza Iwaniszyn i Grzegorz Irla.

Prezentowane przedstawienie utrzymane jest w konwencji teatru formy. W czasie zajęć warsztatowych aktorzy koncentrowali się bowiem na poszukiwaniu ciekawych, niekonwencjonalnych środków wyrazu, a nie na interpretacji tekstu. Zachowany w oryginale tekst Mikołaja Gogola stał się kanwą do artystycznych poszukiwań.

Spektakl został zrealizowany dzięki pomocy organizacyjnej Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze, Piekarni Cichej Kobiety oraz Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Dużym wsparciem promocyjnym stał się plakat autorstwa artysty malarza Sławka Grucy.

Mikołaj Gogol (19.03.1809-4.03.1852) – rosyjski i ukraiński pisarz, poeta, dramaturg i publicysta Zasłynął jako autor komedii obyczajowych (Rewizor, Ożenek) i utworów o tematyce życia „małych ludzi” (Płaszcz, Nos ) Był mistrzem groteski, niezrównanym satyrykiem-humorystą

„Ożenek” jest satyrą na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji. Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowna – pragnie wyjść za mąż. Szuka kandydata, którego poślubienie, przyczyniłoby się do podniesienia jej statusu społecznego i majątkowego. Potencjalni kandydaci do jej ręki również patrzą na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści, jakie przez nie odniosą. Prawie wszyscy bohaterowie komedii planują ślub. Motywacje i oczekiwania wobec poszukiwanych partnerów bywają różne, ale łączy je materializm, egoizm i powierzchowność. Bez względu na gusta i guściki nie da się ukryć, że małżeństwo to prawdziwe wyzwanie: „Ciężka, psiakrew, sprawa — ożenek. I to, i tamto, i owo. Żeby i to było w porządku, i tamto... Nie takie to, u diabła, łatwe, jak powiadają.” Czy od tych odległych czasów współczesnych Gogolowi coś się zmieniło?

31 maja (niedziela) 18:00 - 19:30
Wstęp 10 zł