„ Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem” to tytuł spotkania z Ignacym Dudkiewiczem, Autorem książki „Pastwisko” w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego”, na które zapraszamy 17 czerwca 2024 r. (poniedziałek) o godz. 18;00.
Ignacy Dudkiewicz – filozof, pedagog, dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Kontakt”.
W „Pastwisku” dokonuje wnikliwej analizy mechanizmów władzy w polskim Kościele rzymskokatolickim. Jego książka zbiera dobre recenzje nie tylko ze strony katolików, szczerze zatroskanych sytuacją w polskim Kościele, ale także od tych, którzy uważają, że kościoły powinny mieć zagwarantowane prawa do prowadzenia misji religijnej, ale nie powinny być reprezentowane w instytucjach publicznych.
Ignacy Dudkiewicz rozmawiał z zakonnikami, księżmi, zakonnicami – a także z osobami, które stan duchowny opuściły. Książka powstawała 4 lata – chodząc w międzyczasie na protesty przeciw rządowi i blatowaniu władzy z Kościołem.
Jako wierzący, praktykujący katolik, znający środowisko polskiego duchowieństwa, miał możliwość zadawania trudnych pytań księżom, biskupom i zakonnikom jak nikt innym w przeszłości.
Poniżej rekomendacje książki; „Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem”.
• To książka dla wszystkich. Dla tych, którzy kochają Kościół, bo powinni rozumieć, jak działa. Tym, którzy go krytykują, też dostarczy wielu argumentów. Niezbędna jest też walczącym o zmiany, żeby wiedzieli, z czym się mierzą.
– Zuzanna Radzik, publicystka, teolożka i działaczka społeczna
• Ignacy Dudkiewicz to człowiek bardziej szczery niż dyplomatyczny i taka też jest ta książka. Porusza on trudne tematy, pozostając na tyle neutralny, na ile pozwala na to dziennikarska uczciwość. Ta lektura pomoże zrozumieć to, jak, gdzie i dlaczego system przestał działać, a my wszyscy staliśmy się tego ofiarami. To książka także o nadziei i tych, którzy nie tyle w Kościele ją widzą, co ją tworzą.
– Izabela Mościcka, założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym
• Ignacy Dudkiewicz stworzył studium rozkładu polskiego Kościoła, który mentalnie wciąż tkwi w czasach przedsoborowych, a niekiedy nawet w średniowieczu. Nikt przed nim nie opisał tego zjawiska tak trafnie, fachowo i kompleksowo. To encyklopedia grzechów naszego katolicyzmu. To diagnoza skostniałej i niedającej się zreformować instytucji w przeddzień upadku w przepaść lub zderzenia ze ścianą. Dla wszystkich, którzy zamierzają Kościół atakować, opuszczać, bronić go albo naprawiać – lektura obowiązkowa!
– Mirosław Wlekły, reporter
Miejsce spotkania; Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.
WSTĘP WOLNY