Jazz Crossing Festival AMK Trio /Yes4Jazz „TRZASKOWSKI REWORK”

Jazz Crossing Festival AMK Trio /Yes4Jazz „TRZASKOWSKI REWORK”

Start : 07 październik, czwartek 20:00

godz. 20.00 AMK Trio /RU,PL/
Alex Prushinin – fortepian
Jakub Kotowski – skrzypce
Mihalina Putek – skrzypce

godz. 21.30 – Yes4Jazz premiera płyty „TRZASKOWSKI REWORK” /PL/
Robert Chyła- saksofony, klarnet
Seweryn Graniasty – saksofony
Wojtek Pruszyński – fortepian
Bartłomiej Pietsch – gitara basowa
Waldemar Franczyk – perkusja

godz. 23.00 Jazzowe Jam Session
Robert Chyła – saksofon
Wojtek Pruszyński- fortepian
Michał Nienadowski – bas

bilety 40 zł

AMK Trio

Alex Pruzhinin jest absolwentem Moskiewskiej Akademii Muzycznej Gnesins w klasie fortepianów jazzowych i instrumentów klawiszowych. Później spędził dwa lata, w ramach międzynarodowego programu studenckiego,w Berkeley College of Music w Bostonie. Artyści, którzy wywarli na niego największy wpływ to Keith Jarrett, Chick Correa, Bill Evans i Herbie Hancock. Język muzyczny charakterystyczny dla tego muzyka można nazwać Fusion – łączy w sobie elementy wszystkich stylów jazzowych, a także blues, rock i muzykę klasyczną. Obecnie pracuje dla Holland America Line jako muzyk i dyrygent.

Jakub Kotowski Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu ,w klasie skrzypiec w klasie Prof.Bartosza Bryły. Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim wydz. jazzu i muzyki estradowej , koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej . Kompozytor symfonii Niepodległości, osobowość kulturalna w plebiscycie gazety Lubuskiej w roku 2018. Autor zróżnicowanych stylistycznie opracowań i kompozycji na składy symfoniczne i kameralne.

Michalina Putek, urodzona w Świdnicy w 1990 r . od ponad 10 lat na scenie muzyki rozrywkowej. Aktualnie mieszka w Częstochowie, związana z zespołami Forteca, Sąsiedzi Plus, Stacja Folk, Małe Kino.

YES4JAZZ
Yes4Jazz tworzy piątka znakomitych muzyków z okolic Zielonej Góry: saksofoniści: Seweryn Graniasty i Robert Chyła, gitarzysta basowy: Bartłomiej Pietsch, pianista: Wojciech Pruszyński i perkusista Waldemar Franczyk.
Zespół istnieje od 2005 roku jako kwartet Hard Work Ensemble. W 2009 roku ostatecznie skrystalizował się jego skład, co wpłynęło na brzmienie i repertuar. Początkowo brzmienie zespołu i sposób gry nawiązywał do tradycji stylów Bebop i Hardbop, a standardy jazzowe były podstawą repertuaru. Obecnie grupa na koncertach wykonuje prawie wyłącznie własne utwory.
Zespół przed 2017 rokiem nie miał ambicji fonograficznych, celem było koncertowanie samo w sobie, najczęściej w zielonogórskim klubie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie artyści włączyli się w realizację wielu projektów muzycznych. Z wydatnym wsparciem kompozytorskim pianisty zespołu Wojtka Pruszyńskiego w roku 2018 zrealizowana została debiutancka płyta pt. Hard Work.
Nowym artystycznym wyzwaniem dla lidera i całego zespołu stała się płyta poświęcona A.Trzaskowskiemu. O jej powstaniu i wyborze jej szczególnego repertuaru Robert Chyła tak opowiadał: Pomysł pojawił się w październiku 2020 w Zielonej Górze podczas trwającego Crossing Jazz Festival. Wojciech Karolak posłuchał tego programu i zapewniał nas, że nie ma co czekać, cały materiał jest świetnie przygotowany.
Zadanie było trudne, – wspominał W. Pruszyński, bo nie chodziło o kopiowanie stylu gry i oryginalnej pianistyki Trzaskowskiego, a o ducha i klimat tej muzyki. Oczywiście słuchałem jego płyt, analizowałem muzykę, mocno inspirowałem się tym co grał i jak grał na fortepianie(…).
Premiera albumu Yes4Jazz – Trzaskowski Lives! ma miejsce 10 września 2021 (SJRecords 057)