Jerzy Małek International Quintet

Jerzy Małek International Quintet

Start : 15 marzec, piątek 20:00

Jerzy Małek – trąbka
Andy Middleton – saksofon
Piotr Wyleżoł – piano
Andrzej Święs – bas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

piątek 15 marca godz. 20.00
bilety 50 zł rezerwacje: Agnieszka 500 183 429, Kamila 501 093 724

Jerzy Małek od ponad 20 lat jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy w polskim środowisku jazzowym, czego wyrazem były liczne nagrody, w tym nominacje do Fryderyków w kategorii najlepszy muzyk i kompozytor roku 2012. Wykładowca akademicki, kompozytor, producent, zdobywca wielu nagród i wyróżnień.

Uznanie zdobył głownie jako wieloletni członek zespołów Zbigniewa Wegehaupta, Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka a także dzięki współpracy z gwiazdami jazzu amerykańskiego Gary Bartzem, Marią Schneider, Adamem Nussbaumem, Andy Middletonem i wieloma innymi. Będąc sidemanem artysta przez wiele lat doskonalił swój warsztat, zbierał doświadczenia muzyczne, oraz sceniczne. Na kolejnych nagraniach wraz z rozwojem gry na trąbce Jerzy poszerza także kontekst swoich muzycznych aspiracji. Począwszy od pierwszych płyt “By Five” 2000, “Gift” 2002, “Spirit of the time” 2004 pełnych wpływów bluesa i jazzu nowoczesnego głównego nurtu poprzez neo-funkowy “epizod” w postaci płyty “Bop Beat” 2005 aż po melodyczną czasem określaną mianem “europejskiej” płytę “Air” 2010.

Muzyka Jerzego Małka i jego indywidualny styl gry jest przykładem nowoczesnego myślenia, które łączy w sobie elementy, swingu, be-bopu, hard-bopu, free, oraz jazzu modalnego. Jest przejawem współczesnego myślenia muzyków jazzowych na całym świecie, poszukujących coraz to nowych pól eksploracji muzycznej. To podejście do muzyki Jerzy Małek stara się przekazywać swoim studentom.

Projekt Jerzego Małka jest wydarzeniem wyjątkowym na polskim rynku aspirującym do wydarzeń tego typu w Europie zachodniej oraz USA zarówno ze względu na poziom artystyczny jak i koncepcję artystyczną.

Podczas koncertu usłyszymy głównie kompozycje lidera, a także utwory Andy’ego Middletona. Repertuar łączy w sobie bogatą melodykę i wysublimowaną harmonię z nowymi trendami. Innowacją stają się rytmy łączące jazz z współczesną muzyką począwszy od sceny alternatywnej aż po pop. Jerzy Małek będąc twórcą nowego materiału muzycznego, nie zdradza dotychczasowych idei jazzowych jako najwyższej wartości we współczesnej muzyce improwizowanej. Daje pełną wolność interpretacji swoich kompozycji muzykom których zaprosił do współpracy zwłaszcza w zakresie niczym nie skrępowanej improwizacji. Czyni to z pełną premedytacją ponieważ zaprosił do współpracy wielkie indywidualności.