„Państwo Izraela w Ziemi zbyt Obiecanej” to tytuł spotkania w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego”.
Spotkanie będzie połączone z promocją książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta
„Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta „to książka wielka — dosłownie i w przenośni. Koniecznie do niej sięgnijcie, by przenieść się w miejscu i czasie oraz poznać niezwykłą historię tego małego-wielkiego państwa.
Gebert w niezwykłej monografii opisuje historię Izraela od narodzin syjonizmu, przez deklarację niepodległości i szereg wojen, po czasy współczesne. To książka łącząca w sobie eseje historyczne i reportaże, pogłębione refleksje i opisy niczym z thrillera politycznego. Choć przecież historia Izraela jest nam znana, to dzięki erudycji autora czyta się ją z zapartym tchem. Jestem też pewna, że dzięki niej odkryjecie wiele nieznanych wcześniej faktów i opowieści z tego jakże gorącego miejsca na mapie świata.” Wydawnictwo Agora
Konstanty Gebert (ur. 1953), psycholog, dziennikarz „Gazety Wyborczej” od jej powstania do 2022 roku, oraz innych mediów. Obecnie stały współpracownik „Kultury Liberalnej”. Założyciel (1997) i pierwszy redaktor naczelny żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), NSZZ PNTiO (wrzesień 1980) i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989). W stanie wojennym, pod pseudonimem Dawid Warszawski, redaktor i dziennikarz podziemnego dwutygodnika KOS, i innych tytułów 2. obiegu.
Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim, UC Berkeley, Grinnell College, Collegium Civitas. Członek rad m.in. żydowskiego ośrodka akademickiego Paideia (Sztokholm) i międzynarodowego think-tanku Einstein Forum (Poczdam). Założyciel warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Międzynarodowych, a obecnie jej associate fellow. W latach 2005-2007 reprezentant polskiej społeczności żydowskiej w Radzie Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.
Współzałożyciel, a obecnie współpracownik Media Development Investment Fund, międzynarodowego funduszu wspierającego prasę niezależną. Z jego ramienia współpracował z niezależnymi mediami m.in. w Rosji, Ukrainie, na Bałkanach, w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Członek komitetu przygotowawczego Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureat nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Prasy Żydowskiej Simon Rockower Award (2018).
Autor ponad dwóch tysięcy artykułów w prasie polskiej i ponad dwustu w międzynarodowej, oraz kilkunastu książek. Książka „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Agora 2022) otrzymała nagrody im. Beaty Pawlak, Klio im. Marcina Króla, im. Jana Długosza i została mianowana do Nike. Jego najnowsze książki to „Spodnie i tałes” (Austeria 2022) oraz „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora 2023). Twórca pierwszego polskiego podcastu o Izraelu: „Ziemia zbyt obiecana”.
Spotkanie odbędzie się 6 lutego 2024 r. (wtorek) o godz. 18;00 Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.
Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz
WSTĘP WOLNY