Prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel w klubie „Tygodnika Powszechnego”

Prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel w klubie „Tygodnika Powszechnego”

Start : 18 marzec, wtorek 18:00
Koniec : 18 marzec, wtorek 20:00

„ Kim jest niezawisły sędzia?”
to tytuł spotkania z prof. dr hab. Włodzimierzem Wróblem w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego”, na które zapraszamy 18 marca 2024 r. (wtorek) o godz. 18;00.

Moderator spotkania; Konrad Stanglewicz
Miejsce spotkania; Piekarnia Cichej Kobiety,
ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.
WSTĘP WOLNY

Prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel
jest profesorem w Katedrze Prawa Karnego, kierownikiem Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego, kierownikiem Studiów Podyplomowych Prawa Karnego Materialnego oraz Studiów Podyplomowych, Prawa Medycznego i Bioetyki. Od 2019 r. – kierownik Katedry Prawa Karnego UJ.
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1987 r. i w tym roku rozpoczął pracę w Katedrze Prawa Karnego UJ. W 2019 uzyskał tytuł profesora.
W latach 2005-2008 kierownik Uniwersyteckiej Poradni Prawnej UJ. Członek Komisji Nauk Prawnych Polskiej Akademii Umiejętności.
Przebywał na stypendiach naukowych na Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria) oraz w Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy – stypendium Fundacji Humboldta).
Współautor Komentarza do Kodeksu Karnego (część ogólna i szczególna – red. A.Zoll); autor (współautor) ponad 100 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i teorii prawa.
W latach 1987-1989 odbył aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim. W latach 1989-1994 był sekretarz Zespołu Prawa Karnego Materialnego Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości, w latach 1991-2003 pracował w Trybunale Konstytucyjnym jako asystent sędziego, a następnie dyrektor Zespołu Obsługi Skargi Konstytucyjnej Trybunału Konstytucyjnego. Był członkiem i wiceprzewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości, oraz Zespołu do spraw Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w odniesieniu do zastosowań biologii i medycyny przy Premierze RP.
W latach 1997-2002 r. prowadził wykłady i seminaria z zakresu prawa karnego materialnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej ATK). Od 2003 do 2011 r. członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Ekspert komisji sejmowych i senackich, członek komisji egzaminacyjnych na aplikację adwokacką i radcowską, wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa karnego materialnego dla sędziów i prokuratorów.
W latach 2009 – 2010 r.- Zastępca Przewodniczącego Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
We wrześniu 2011 r. został powołany na stanowisko sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.