Royber Trio: Mikołaj Trzaska – koncert muzyki filmowej

Royber Trio: Mikołaj Trzaska – koncert muzyki filmowej

Start : 10 maj, piątek 20:00

Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet
Olo Walicki – kontrabas,
Macio Moretti – perkusja

bilety 60 zł rezerwacje – 500183429

„Dom Zły”, „Róża”, „Kler”, „Wołyń” – to tylko kilka z najgłośniejszych produkcji Wojciech Smarzowskiego, do których ścieżkę dźwiękową nagrał gdański saksofonista i kompozytor Mikołaj Trzaska. Jeden z najbardziej cenionych przedstawicieli jazzowej awangardy w Polsce występuje z improwizatorami z całego świata, jest członkiem tria Shofar, współpracuje z grupą Ślina i ze składem Remont Pomp. Jednocześnie od ponad dekady tworzy autorską muzykę do spektakli i filmów; za swoją twórczość w tej dziedzinie otrzymał dwa Orły, nagrodę indywidualną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz zdobył podwójne Grand Prix Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Jak opowiada o kulisach komponowania: „Praca z Wojtkiem Smarzowskim wymaga ode mnie uczestniczenia w filmie raczej na prawach aktora niż ilustratora czy komentatora wydarzeń. Nie jestem typem kompozytora hollywoodzkiego, moim zadaniem jest podążać za bohaterem i jego stanami emocjonalnymi. Staram się pokazać wszystko to, czego nie da się zagrać przed kamerą”. Muzyka filmowa Mikołaja Trzaski doskonale współgra z obrazem, a wykonywana na żywo nabiera zupełnie nowego wyrazu. Podczas specjalnego koncertu Mikołajowi Trzasce towarzyszyć będą pozostali członkowie grupy Royber Trio (Walicki / Moretti), a w repertuarze znajdą się tematy z filmów Smarzowskiego oraz z nowej produkcji Pawła Maślony „Kos”.

Trio o roboczej nazwie ROYBER zostało powołane do życia przez Mikołaja Trzaskę, Macia Morettiego oraz Ola Walickiego, muzycy mieli okazję spotkać się kilka lat temu przy okazji reaktywacji grupy Łoskot. Jako trio zdecydowali się tworzyć i koncertować w październiku 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy zagrali koncert w Elbląskiej Galerii El. Członków zespołu raczej nie trzeba bliżej przedstawiać, albowiem od lat “nad aktywnie” z całą swą intensywnością tworzą krajowe, muzyczne uniwersum, będąc filarami i za razem przodownikami w swoich szczególnych dziedzinach. Repertuar zespołu to głownie filmowa muzyka Trzaski, choć ostatnio pojawiają się wspólne kompozycje członków grupy, przeplatane, kwiecistymi kolektywnymi improwizacjami. Obecnie są na etapie tworzenia repertuaru będącego treścią pierwszej debiutanckiej płyty. Muzycy zagrają kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego i nie tylko.

Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim, komponując muzykę do filmów: Dom Zły, Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Kler.

Macio Moretti – muzyk, grafik, filmowiec, ramiarz. Muzyką para się nieprzerwanie od roku 1991. Przez trzydzieści lat udało mu się zagrać niepoliczalną ilość koncertów w wielu krajach europejskich i innych. Wystąpił na równie niepoliczalnej ilości festiwali krajowych i zagranicznych. Nagrał niepoliczalną ilość płyt z dużą ilością zespołów oraz muzyków z kraju i zagranicy. Zaprojektował niepoliczalną ilość okładek płytowych i plakatów. Jest laureatem policzalnej ilości nagród.

Olo Walicki – kontrabasista, kompozytor, producent. Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca. Debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. „Metalla Pretiosa”, „Olo Walicki Kaszëbë”).