Sądy i sędziowie – konsekwencje nowelizacji ustaw sądowych

Sądy i sędziowie – konsekwencje nowelizacji ustaw sądowych

Start : 17 luty, poniedziałek 17:00
Koniec : 17 luty, poniedziałek 19:00

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Zielonej Górze zapraszają na spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

Temat spotkania; Sądy i sędziowie – konsekwencje nowelizacji ustaw sądowych.

Sędzia Igor Tuleya, polski prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz były rzecznik tego sądu to jeden z głośnych krytyków przeprowadzanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości. Igor Tuleya jest także jednym z najbardziej rozpoznawalnych członków stowarzyszenia „Iustitia”
W październiku 2019 sędzia Igor Tuleya został laureatem nagrody im. adw. Edwarda Wendego.
Odbierając nagrodę sędzia Igor Tuleya powiedział, że odwagi dodaje mu trwanie przy takich wartościach jak: bycie uczciwym, nie zmienianie poglądów, mówić otwarcie co się myśli, mając świadomość konsekwencji.
Przyznaną nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł przekazał na fundację „Dajemy dzieciom siłę”.

Kiedy sejm głosował nad „kagańcową” ustawą dyscyplinarną wobec sędziów, do obywateli zebranych przed gmachem przemawiali m.in. sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński oraz sędzia Igor Tuleya, który zgłosił się z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym zgodności PiS-owskiej reformy sprawiedliwości z standardami UE.
Tłumowi skandującemu hasło „Wolne sądy” dziękował Igora Tuleya. „Obywatele mają prawo walczyć o niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, od władzy polityków. A sędziowie mają obowiązek o tym mówić i również walczyć” – mówił. „To, że wypowiadamy się na ten temat, że bronimy wartości zapisanych w Konstytucji – to nie jest polityka, to nasz obowiązek. A jeżeli obywatele walczą o niezależne sądy, to sędziowie powinni pokazać, jak im na tych niezależnych sądach zależy”.

Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz.

Zapraszamy w poniedziałek, 17 lutego, godz. 17.00 Piekarnia Cichej Kobiety ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.
Wstęp wolny.