Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele 2022/2023

Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele

Przyjaźń wieloletnia z Rodziną Machaliców zdecydowała o tym, że podjęliśmy  się realizacji pięknej idei Festiwalu Klan Machaliców i Przyjaciele .  Po pierwszej udanej edycji wygraliśmy konkurs ogłoszony przez Miasto Zielona Góra na organizację festiwalu w latach 2023-2025. Perspektywa trzech lat pozwoli nam na pracę bardziej harmonijną oraz doskonalenie formuły Zielonogórskich Spotkań Artystycznych. Jedno z zadań, jakie postawiliśmy przed sobą, które chcemy zrealizować, to prezentacja bogatej palety ważnych  wydarzeń kulturalnych w naszym kraju, drugie natomiast to  poszukiwanie nowych form działania – oczywiście, wespół w zespół z artystami- Machalicami. W programie Spotkań była i będzie kultura wysoka, ale przedstawimy też najlepsze przykłady kultury popularnej, będziemy mieli więc okazję obejrzeć zarówno Prawo Wyboru Ferdinanda von Schiracha    z przejmującą kreacją Aleksandra,   jak i Serca na Odwyku z wybornymi rolami Katarzyny i Cezarego Żak oraz Hanny Śleszyńskiej i Michała Pieli.

Liczymy też na młodego i już świetnego Adama.  W tym roku Stopklatka  z jego kapitalną rolą, a w następnych latach kolejne spektakle. A może ten znakomity kontynuator dróg dziadka Henryka i wuja Piotra zaproponuje nam coś nowego z pogranicza kilku sztuk? Będziemy namawiać do mocniejszej współpracy z naszym festiwalem genialnego Andre Ochodlo –  założyciela  i dyrektora Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.  Dzisiaj ogromnie cieszymy się i czekamy na jego wspaniały  koncert Getto. Przyjaciel festiwalu Jan Wołek pobłogosławił pomysł Konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy i pomaga nam w jego realizacji swoimi rozlicznymi talentami. Spróbujemy chociaż w jakimś stopniu uwenerować  /piękne słowo dziadka Stanisława N./ Artystę i 50-lecie jego pracy artystycznej. Mamy kilka pomysłów.

Jak zaprezentują się młodzi wokaliści, czy Piotr spojrzy na nich łaskawym okiem? Chyba tak, chociażby za podjętą próbę mądrego i pięknego śpiewania.

Czy poruszą nasze zmysły i serca prace Małgorzaty Stępniak?  

Wśród zaproszonych gości będzie wybitny znawca literatury i propagator czytania Piotr Kofta.

Oczekiwania wobec  festiwalu mamy ogromne i to dobrze. Ma być twórczo i pięknie.

Współpracujemy od pierwszej edycji z Leszkiem Kanią – Dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Robertem Czechowskim – Dyrektorem Teatru Lubuskiego. To dobra współpraca, ale liczymy na jeszcze mocniejsze wspólne działania w następnych odsłonach. Cieszymy się, że muzycy lubuscy pod wodzą Roberta Chyły włączyli się w Spotkania, grają koncerty, tworzą kapelę dla młodych wokalistów.  

Staramy się stworzyć zespół roboczy, obok artystów- Machaliców, mamy kilka świetnych postaci, wspomnianego już Jana W., a także energiczną , wrażliwą animatorkę Olę Machalicę oraz świetną krytyczkę teatralną i filmową – Magdę Piekarską.

Zapewne hitem tegorocznych spotkań będzie spektakl Przybora na 102, ze zjawiskowymi Magdą Umer  i Mumio. Pani Magda, Mistrzyni, Ikona polskiej sceny, legenda za życia, wielbicielka talentu i przyjaciółka Piotra jawi się nam jako najjaśniejsza gwiazda naszego festiwalu.

Niech w tych ponurych, dusznych czasach nasz festiwal stanie się jednym ze światełek w tunelu. Wierzymy w jasne jutro, sztukę i przyjaźń.

Zapraszamy i kłaniamy się

Kamila, Maciej, Jerzy N.