1. koncert
Uliana Savchenko (UK) – gitara, śpiew
2. koncert
Dominik Strycharski- flety
Marcin Oleś- kontrabas
Bartłomiej Oleś- perkusja
bilety 50 zł rezerwacje Kamila 501093724, Agnieszka 500183429
Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Śmiało można powiedzieć, że są naszym autentycznym dobrem narodowym. Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej. Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”. Do udziału w nim bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora. Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do jazzu i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.
Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie.
Samo słowo kopt, choć pochodzenia arabskiego, ma swoje korzenie w języku greckim i określa mieszkańca Egiptu, ale wyznaniowa koptyjska społeczność przekracza granice, to także Erytrea i Etiopia z całą odmiennością kulturową, muzyczną i odmiennymi tradycjami wykonawczymi.
Marcin i Bartłomiej Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku
2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Jedni z najbardziej kreatywnych i cenionych muzyków współczesnej
sceny jazzowej. Artyści eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu ale też szeroko pojętej
improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej. Komponują również muzykę teatralną i filmową.
Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias,
Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Christoper Dell, Rob Brown – z którymi koncertują i nagrywają autorskie, wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty. Album tria Theo Jorgensmann & Oleś Brothers – „Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.
Dominik Strycharski polski kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje
współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnym zespole Pulsarus. Zajmuje się także współczesnymi odmianami wokalistyki oraz jako jeden z niewielu w Polsce nowoczesnymi fletami prostymi. Jest twórcą muzyki teatralnej. Stworzył muzykę do wielu spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków stylistyk.
Koncert Uliany Savchenko
Uliana Savchenko (@_lakrytsya)
Urodziła się we Lwowie na Ukrainie w 2004 roku w rodzinie artystycznej. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w LSSMSHI (Lwowska Szkoła Muzyczna z Internatem) im. S. Kruszelnickiej, gdzie doskonaliła grę na skrzypcach, a fortepian był dodatkowym obowiązkowym instrumentem. W 2020 roku opuściła szkołę muzyczną i rozpoczęła naukę gry na gitarze w ramach edukacji domowej. Rok później dołączyła do początkującego zespołu rockowego FALSHIVI, wtedy też zaczęła pisać poezję i muzykę. Obecnie aktywnie zajmuje się twórczością; pisze teksty piosenek i wiersze, rysuje oraz koncertuje w Polsce.
„…Swoje pierwsze wiersze zaczęłam pisać w lutym 2019 roku, w tym samym czasie założyłam konto na Instagramie, na którym publikowałam wszystkie moje wiersze. W swoim dorobku mam około 200 wierszy… Wraz z początkiem kwarantanny w 2020 roku zaczęłam uczyć się gry na gitarze i pisania piosenek. Po inwazji rosyjskiej przyjechałam do Polski, gdzie zaczęłam samodzielnie koncertować. Do tej pory stworzyłam około 50 autorskich piosenek…”
Na koncercie wykona 15 piosenek napisanych w latach 2022-2024. Większość z nich jest liryczna, na tematy miłości i rozstania, i chciałaby, aby to, co włożyła w te utwory, odnalazło się w sercach tych, którzy usłyszą je na koncercie.