Green Town of Jazz – Jazz Guitar Night

Green Town of Jazz – Jazz Guitar Night

Start : 24 listopad, piątek 19:00

W ramach XIX Green Town of Jazz zapraszamy na dwa koncerty festiwalowe w Piekarni Cichej Kobiety, wystąpią dwa zespoły a motywem przewodnim są gitary.

bilety 40 zł , rezerwacje 501093724

David Dorůžka Trio
David Dorůžka – gitary
Robert Fischmann – fllet, wokal
Martin Novák – perkusja, perkusjonalia

Boogie Skiedrzyński Trio
Boogie Skiedrzyński – gitara
Grzegorz Piasecki – kontrabas
Mateusz Maniak – perkusja

David Dorůžka – absolwent Berklee College of Music (licencjat, 2002) w specjalności kompozycja i wykonawstwo jazzowe. Wśród jego nauczycieli byli Joe Lovano, Mick Goodrick i George Garzone. Dorůžka został wybrany przez Pata Metheny’ego do udziału jako jedyny gitarzysta w Aspen Snowmass Jazz Colony w Kolorado latem 2000 r., gdzie studiował m.in. u Christiana McBride’a, Joshuy Redmana, Briana Blade’a i Herbiego Hancocka.
W swojej twórczości sięga do tradycji jazzowej, a jednocześnie jest otwarty na eksperymenty i inspiracje innymi gatunkami muzycznymi. Interesuje się również dziedzictwem muzyki żydowskiej z Europy Środkowej oraz zgłębia zagadnienia rytmu w różnych kulturach arabskich i afrykańskich z myślą o włączeniu elementów do własnej muzyki.

Boogie Skiedrzyński ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (specjalność: gitara jazzowa) oraz Akademię Muzyczną im Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary jazzowej. Od października 2019 roku jest wykładowcą w Instytucie Muzyki na Uniwersytecie Zielonogórskim (gitara jazzowa). Jego dotychczasowa aktywność skupiała się na roli muzyka sesyjnego. Współpracował między innymi z Naaman’em, Jahnaration, Kamilem Bednarkiem, Igorem Herbutem, Natalią Kukulską, Charlie B, Krzysztofem Cugowski, teatrem muzycznym Capitol i brał udział w wielu telewizyjnych i festiwalowych produkcjach. Jego dorobek płytowy to głównie rockowe oraz popowe wydawnictwa, m.in. “Kamil Bednarek – MTV Unplugged” (2019).
Grę Boogiego wyróżnia współczesne podejście do jazzowej improwizacji – kreatywne polifoniczne poszukiwania połączone z dużą dawką gitarowej ekspresji. Ogromną rolę w koncepcji gitarzysty ma dbałość o jakość brzmienia, zarówno gitary, jak i całego zespołu. Przestrzeń, polifonia, kreatywne poszukiwania sonorystyczne i melodyczne – tak brzmią utwory z nowej płyty Skiedrzyńskiego.
Zespół zaprezentuje utwory z płyty Passed Lines, która jest jest pierwszą autorską płytą Skiedrzyńskiego.