Jazz Crossing Festival – Charles Richard-Hamelin

Jazz Crossing Festival – Charles Richard-Hamelin

Start : 02 październik, sobota 17:00

Charles Richard-Hamelin /CAN/

Recital fortepianowy laureata XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina

Koncert pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Świdnica Izabeli Mazurkiewicz oraz Starosty Zielonogórskiego Krzysztofa
Romankiewicza

bilety: 20*/40 zł
*dla mieszkańcójw gminy Świdnica
rezerwacje: 501093724

CHARLES RICHARD-HAMELIN
Jako jedyny, w rundzie finałowej XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zagrał – uchodzący za trudniejszy w interpretacji – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21. I zdobył II nagrodę. Otrzymał także nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. W opinii krytyków śledzących Konkurs Chopinowski uchodził za najdojrzalszego i najbardziej ukształtowanego muzyka. Charles Richard-Hamelin urodził się 17 lipca 1989 roku w Lanaudiere, w prowincji Quebec (Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i André Laplante’a. W 2011 roku zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w roku 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni. Obecnie kształci się u André Laplante’a w Conservatoire de Musique w Montrealu oraz regularnie pracuje z Jean’em Saulnier.
W ubiegłym roku artysta został laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu oraz III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Ludwika van Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu. W 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę Career Development Award przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto.
Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, I Musici de Montréal. Orchestre Métropolitain de Montréal oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie.