Jazz Crossing Festival: Robert Chyła Quintet/ Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

Jazz Crossing Festival: Robert Chyła Quintet/ Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

Start : 14 październik, piątek 20:00

Czwartą edycję festiwalu Jazz Crossing rozpoczniemy od dwóch wspaniałych koncertów: Robert Chyła Quintet
Robert Chyła – saksofony sopranowy i tenorowy
Robert Murakowski – trąbka
Wojciech Pruszyński – fortepian
Michał Nienadowski – kontrabas
Przemysław Niemiec – perkusja
oraz
Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Dorota Miśkiewicz – wokal
Marek Napiórkowski – gitary
no i tradycyjnie
festiwalowe Jam Session
Robert Chyła –saksofony, Michał Nienadowski – bas, Wojciech Pruszyński – fortepian, Przemysław Niemiec – perkusja
bilety: 80 zł rezerwacje 501093724

Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Koncert będący fuzją osobowości dwojga zwycięzców plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategoriach Wokalistka i Gitarzysta Roku. Pokazuje, jak wiele może się zadziać na scenie i w dźwiękach, przy użyciu dwóch podstawowych instrumentów: gitary i głosu.
Program koncertu obejmuje najbardziej znane utwory z solowych płyt Doroty Miśkiewicz, perły polskiej piosenki (Wasowski, Przybora) oraz standardy jazzowe w nowych
interpretacjach.
DOROTA MIŚKIEWICZ
Od kilku lat rokrocznie wybierana jest Najlepszą Wokalistką Roku wg rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z
towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Wydała 8 autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce w 2021 r. Niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.

MAREK NAPIÓRKOWSKI
Czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za płytę „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia.
Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Gospodarz audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat. W latach 2017-2020 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” w Chilli Zet. Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m.in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał inagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

ROBERT CHYŁA QUINTET
Robert Chyła Quintet – zespół muzyków jazzowych. Zdobywane latami doświadczenie, perfekcyjne opanowanie instrumentów, na których grają a co najważniejsze umiejętność wspólnego kreowania muzyki sprawia, że każdy koncert jest inny, jest poszukiwaniem. W ich muzyce usłyszymy, siłę, oddanie, emocje i magię, które można znaleźć tylko w jazzie. W specjalnie przygotowanym na festiwal koncercie zespół wystąpi ze świetnym trębaczem Robertem Murakowskim.
Robert Chyła- absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Związany przede wszystkim ze środowiskiem lubuskich muzyków. Lider zespołu Yes 4 Jazz, z którym nagrał dwie płyty. Współpracował z Big-Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego, kwintetem Bartosza Pernala . Współdzielił scenę muzyczną grając m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem.
Przemek Niemiec – lubuski perkusista aktywnie związany z zielonogórskim i wrocławskim środowiskiem muzycznym. Aktualnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie perkusji Przemysława Jarosza i Dariusza Kaliszuka.

Michał Nienadowski -czołowy basista młodego pokolenia sceny jazzowej – absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Syddansk Musikkonservatorium – Danish National Academy of Music w Odense. Zainspirowany wieloma gatunkami muzyki zaczynając od muzyki klasycznej, folkloru europejskiego czy jazzu, a kończąc na muzyce elektronicznej, R&B oraz funky. Pobierał lekcje u takich mistrzów jak: John Patuticci, Christian McBride, Dave Liebman czy Jerry Bergonzi. Muzyk wszechstronny, który na stałe współpracuje w rożnych kolaboracjach kulturalnych.
Wojciech Pruszyński – pianista, kompozytor. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2012 roku pracuje jako wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W tym czasie trzykrotnie został laureatem nagrody Rektora UZ. Od wielu lat współpracuje z Big-Bandem Uniwersytetu . Jest członkiem grupy Yes4Jazz , z którą nagrał dwie płyty. Współpracuje także z zespołem Mate, Good Morning Blues i ProjectA. Na koncie ma również niezliczoną ilość nagrań jako muzyk sesyjny.
Robert Murakowski – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika). Wśród nagród wymienić należy m.in.:I miejsce na konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet; II miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą 1998 oraz nagrodę indywidualną na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach. Współpracował miedzy innymi z Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Bogdanem Hołownią, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim.