Jazz w Pałacach, Dworach i … Solniki

Jazz w Pałacach, Dworach i … Solniki

Start : 21 listopad, niedziela 16:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Jazz w Pałacach, Dworach i tym razem do Pałacu w Solnikach.
Program:
godz. 15.30 Zwiedzanie zabytkowego Kościoła pw. Św. Anny w Solnikach
godz. 16.00 Powitanie gości:
dr. Barbara Bielinis-Kopeć – Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu w Solnikach
Jerzy Nowak – Piekarnia Cichej Kobiety
Prezentacja i zwiedzanie pałacu, parku i oranżerii
godz. 17.00 Koncert zespołu Robert Chyła Quartet

R.Ch. Quartet jest kolejnym projektem Robert Chyły.
W okresie ostatnich dwóch lat Yes4Jazz wykonywał sporo koncertów z udziałem wokalistów a Lech Popławski brał w nich udział w roli podwójnej – jako skrzypek i jako wokalista. Te spotkania muzyczne zainspirowały Chyłę do stworzenia kwartetu, gdzie Lech będzie miał okazję zaprezentować w repertuarze typowo jazzowo wokalnym, z towarzyszeniem saksofonu, fortepianu i kontrabasu… możliwe też, że skrzypiec. Przedstawią Państwu utwory wykonywane przez fenomenalnego jazzowego wokalistę Johny’ego Hartmana, który latem 1963 roku nagrał album z zespołem J. Coltrane Quartet.

Robert Chyła – saksofon
Wojciech Pruszyński – piano
Michał Nienadowski – kontrabas
Lech Popławski – wokal, skrzypce

Pałac w Solnikach jest klasycystycznym kameralnym obiektem leżącym nieopodal Kożuchowa, który swoim początkom sięgającym XVI wieku zawdzięcza zabytkowy charakter i architekturę. Oprócz pałacu, w skład kompleksu wchodzi malownicza oranżeria otoczona ponad 5 hektarowym zabytkowym parkiem.
Pierwsze wzmianki dotyczące pałacu pochodzą z ok. 1540 roku, gdy Solniki znajdowały się w rękach rodziny Wenzela von Brauna. To właśnie jego następcy przypisuje się budowę renesansowego dworu obronnego. Nie wykluczone jest jednak, że była to rozbudowa istniejącego już wcześniej obiektu.
Dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy Solniki były w posiadaniu pruskiego generała kawalerii Wilhelma von Dobschűtza, nastąpiła gruntowna przebudowa obiektu, podczas której nadany został mu kształt klasycystycznego pałacu. W tym też czasie zdecydowano się na likwidacje dawnej fosy, której pozostałości zachowały się do dziś po stronie południowej. Na przestrzeni kolejnych trzech dekad poczyniono istotne inwestycje: w sąsiedztwie pałacu założono romantyczny ogród, a na jego terenie wzniesiono klasycystyczny Domek Ogrodnika z przybudowaną do niego Oranżerią. Wspomina się również, że za życia generała wzniesiona została wspaniała gorzelnia parowa.

Na wiek XIX przypada kolejna rozbudowa, tym razem z inicjatywy rodziny von Gleim, do której od 1839 należała posiadłość. Prawdopodobnie za czasów pierwszego z rodziny Gleimów, Emila, przeprowadzono remont we wnętrzu dworu, o czym świadczyć może zachowana późno klasycystyczna stolarka drzwiowa i boazeria. Najprawdopodobniej za Wilhelma Gleima do elewacji południowej dostawiony został dwukondygnacyjny ryzalit. Z kolei wraz z początkiem XX wieku obiekt został dodatkowo rozbudowany o prostokątną neoklasycystyczną werandę wychodzącą na park, usytuowaną między dwoma biegami schodów. W samym parku dokonano kolejnych nasadzeń – dziś park szczyci się licznymi pomnikami przyrody, do których zaliczają się m.in. cztery 200-letnie białe topole, 250-letni buk zwyczajny, 300-letnie lipy drobnolistne i trzy 300-letnie dęby szypułkowe.

Po zakończeniu II Wojny Światowej, w latach 1945-1948, w Solnikach stacjonowali żołnierze radzieccy. We wsi zorganizowano też wojskowe gospodarstwo rolne. W 1948 roku Solniki przejęła administracja polska, a w późniejszych latach pałac zaadoptowany został na potrzeby administracji gospodarstwa oraz na mieszkania dla pracowników utworzonego w majątku PGR-u. Początkowo gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła i trzody chlewnej. Natomiast w 1959 roku w okolicy założono sady, które stały się podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Obecnie kompleks znajduje się w rękach prywatnych. Na początku lat 2000 w pałacu przeprowadzony został generalny remont mający na celu przekształcenie go w elegancki obiekt idealny do organizacji przyjęć weselnych i okolicznościowych. W roku 2003 nastąpiło oficjalne otwarcie Pałacu w Solnikach i odbyło się pierwsze wesele.

Odnowiony pałac oferuje obecnie stylowe wnętrza, które przy zachowaniu oryginalnych drewnianych boazerii i podłóg, a także ponad 200-letniej widowiskowej klatki schodowej nadają uroczystościom niespotykaną elegancję i historyczny urok.

W swojej ofercie Pałac w Solnikach posiada:
– Przestronną salę Bankietową, która pozwala na zaproszenie nawet do 120 osób;
– klimatyzowaną salę Taneczną z oryginalnie zachowanym parkietem;
– altanę grillową w centrum parku dla preferujących przyjęcia na świeżym powietrzu;
– oranżerię wychodzącą na malowniczy klomb z fontanną;
– ponad 5 hektarów parku dostępnych dla wszystkich gości jako chwila wytchnienia po weselnych tańcach lub jako wymarzona sceneria na organizację sesji ślubnej;
– wyśmienite zaplecze gastronomiczne: bogate menu oraz możliwość jego modyfikacji zgodnie z preferencjami klienta;
– możliwość zorganizowania czarującej ceremonii zaślubin w jednym z urokliwych zakątków parku [z alternatywnym miejscem w razie niepogody];
– Pomoc i doradztwo przy organizacji wesela, aranżacji wnętrz, dekoracji stołów.
– możliwość przygotowania dekoracji Sal i miejsca ceremonii zaślubin;
– luksusowy apartament dla Pary Młodej;
– doświadczoną i ciepłą obsługę;
– klimatyczny bar;
– Powitanie gości lampką szampana;
– Tradycyjne powitanie Pary Młodej chlebem i solą;
– Przygotowanie bufetu słodkiego na ciasta i owoce