Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” & PUHOVSKY feat. Jan Gałach „ŻYWIOŁY LASU”

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” & PUHOVSKY feat. Jan Gałach „ŻYWIOŁY LASU”

Start : 20 sierpień, sobota 20:00

Kapela oraz wokalistki Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie”
Jan Gałach – skrzypce
Jacek Langowski – bas
Andrzej Kownacki – perkusja
PUHOVSKY – śpiew, gitara DOBRO

bilety 40 zł, rezerwacje: 501093724

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” & PUHOVSKY zaprezentują materiał z niezwykłej, premierowej płyty „Żywioły Lasu” (Osso publisher 2022). Formacja koncertuje w dwunastoosobowym składzie – gitara DOBRO & śpiew (PUHOVSKY), skrzypce (wirtuoz tego instrumentu Jan Gałach), bas, perkusja, akordeon, trąbka/klarnet oraz chór żeński. Ten oryginalny skład prezentuje na scenie wielobarwny indie-folkowy performance.
W programie koncertu znajdują się kompozycje PUHOVSKY’ego, tradycyjne pieśni kaszubskie oraz archaiczne pieśni bluesowe z Delty.

Płyta „Żywioły lasu” jest opowieścią o spotkaniu dwóch różnych światów – świata kaszubskiej muzyki ludowej oraz muzycznego kosmosu PUHOVSKY’ego, w którym pobrzmiewa alternatywa, psychodelia, blues. Muzyka na albumie jest inspirowana słowiańskim folklorem i naturą, nagrań dokonaliśmy na wolnym powietrzu, w głębi kaszubskich lasów. Ptaki, których śpiew słychać w utworach, towarzyszyły artystom podczas tych niezwykłych sesji nagraniowych.

PUHOVSKY (znany też jako Romek Puchowski) – songwriter, wokalista, kompozytor, autor tekstów, Dj, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Jest twórcą i liderem formacji Von Zeit. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to alternatywa, indie folk, Delta blues. Od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów, nieokiełznany improwizator. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Koncertował w kraju, w Europie, USA, Maroko. Jego dyskografia liczy siedem autorskich pozycji, w tym m.in. solowa płyta „Simply” (Biodro Records 2006), podwójny album Von Zeit – „Ocieramy się” (Biodro Records 2008), wymieniany wśród najciekawszych produkcji w roku 2008. Utwór „Big Bad Brother” z płyty „Free” (Soliton 2013) znalazł się w półfinale światowego konkursu twórców piosenek ISC w USA.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” powstał jesienią 2005 roku w Przodkowie. Obecnie trzon zespołu stanowią absolwenci Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej w Przodkowie. Zespół „Przodkowianie” liczy 40 członków, kierownikiem zespołu & choreografem jest Jerzy Soliwoda. Podczas występów prezentuje tańce i pieśni kaszubskie, ukazując bogactwo i urok folkloru Kaszub. Pieśni i przyśpiewki wykonywane w języku kaszubskim, tańce regionalne zachowują oryginalne właściwości kroków i figur tanecznych. Na koncertach kapela zespołu używa również tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych takich jak burczybasy (mrëczk lub brómtop, to beczułka, w której znajdują się włosy z końskiego ogona lub łańcuch), diabelskie skrzypce (diôbelsczé skrzëpce, używane jako instrument perkusyjny), bazuna (długi, drewnianny instrument dęty, który spełniał funkcję sygnalizacyjną) oraz rzępiel (kaszubski kontrabas). Zespół występuje w oryginalnych strojach ozdobionych haftem kaszubskim, wykonanym ręcznie przez twórców ludowych z regionu Kaszub. „Przodkowianie” koncertowali w kraju oraz między innymi w Niemczech, na Litwie, w Belgii, Ukrainie, Danii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech i Czechach.