POGRANICZE

POGRANICZE

Start : 03 sierpień, wtorek 18:00
Koniec : 03 sierpień, wtorek 20:00

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego zaprasza na comiesięczne spotkanie.
POGRANICZE to tytuł spotkania z dr.hab. M. Tureczkiem połączone z promocją Jego najnowszej książki „Pogranicze. Przeszłość bez historii…”
Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz.
Dr hab. Marceli Tureczek, prof. UZ (ur. 1979), historyk związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w problematyce ochrony zabytków, strat dóbr kultury oraz stosunkach polsko-niemieckich. Efektem tych zainteresowań obok głównego nurtu, są także prace poświęcone problematyce tożsamości i pamięci. Autor oraz współautor publikacji naukowych, popularnonaukowych, prasowych, w tym 20 monografii, m.in. specjalistycznych opracowań zabytkoznawczych. Uczestnik i koordynator projektów naukowych, autor programów opieki nad zabytkami, w 2015 roku odznaczony „Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami”, członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz regionalnych.
Książka Marcelego Tureczka „Pogranicze. Przeszłość bez historii…” pisze we wstępie prof. Andrzej Sakson – traktuje o „ przemianach zachodzących w krajobrazie historycznym i społeczno-kulturowym dawnego polsko-niemieckiego pogranicza. (…) W celu dotarcia do większej liczby czytelników Marceli Tureczek sięga po formę reportażu, eseju historycznego. Powoduje to, że pracę czyta się z dużym zainteresowaniem”
Termin: 3 sierpnia 2021 r. (wtorek), godz. 18:00.
Miejsce: Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze
Wstęp wolny.