Konkurs Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy

Finaliści

Aleksandra Stryj

Przyjedzie z Zabrza. Mówi o sobie: – Jestem miłośniczką i dłużniczką muzyki.
Dźwiękom i słowom zawdzięczam wzruszenia, zachwyty i konfrontacje z emocjami.
Śpiewała poetyckiego bluesa na scenie Teatru Nowego w Zabrzu i autorską piosenkę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach festiwalu Larmo. W Teatrze Polskim w Warszawie współtworzyła cykl Krakowskiego Salonu Poezji. Ma na koncie nagrody w przeglądach piosenki poetyckiej – OKR we Włocławsku czy Kwiaty na kamieniu w Bytomiu.
Zaśpiewa Łeb róży ze słowami Jana Wołka i muzyką Jerzego Satanowskiego. a
Aleksandra Dajworska
Pochodzi z Międzyrzecza. Od dziecka brała udział w zajęciach wokalnych i konkursach piosenki. Studiuje wokalistykę na kierunku Jazz i muzyka estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim.
– Śpiew jest moją pasją i miłością, ważne dla mnie jest, żeby muzyką przekazywać emocje, opowiadać historie, wzruszać – podkreśla.
Zaśpiewa Moje życie, twoje życie ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Carlosa Elety Almarána.
 
Amelia Kiona
Do Zielonej Góry przyjedzie z rodzinnych Strzelec Krajeńskich. – Muzyka jest ze mną przez całe życie. Dzięki niej wyrażam siebie i swój charakter – opowiada. Od 12 lat śpiewa i gra na flecie poprzecznym. Ma na koncie współpracę m.in z Adamem Sztabą, Januszem Józefowiczem, Januszem Stokłosą, Elżbietą Adamiak, Wojciechem Byrskim. W Międzynarodowym Konkursie Muzyki Klasycznej Kings Peak zajęła pierwsze miejsce. Współpracuje z Fundacją Młodzi Artyści. Cztery piosenki w jej wykonaniu można znaleźć na płytach Młodzi Artyści Śpiewają. Wystąpiła w kilku musicalach Filharmonii Gorzowskiej, m.in. w Pinokiu i Królewnie Śnieżce. W 2022 r. zrealizowała autorski projekt muzyczny pt. Brzmienia zachodzącego słońca. Jest laureatką 41. Ogólnopolskich Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki SMAK im. Jonasza Kofty. – Dążę do tego, aby w przyszłości zajmować się muzyką i wciąż czerpać z niej tak dużo przyjemności – dodaje.
Zaśpiewa Poranne łzy ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Zbigniewa Jaremki.
Aleksandra Stachowiak
Zielonogórzanka. Śpiewać zaczęła dopiero w wieku 20 lat. Skończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, więc muzyka od zawsze była ważnym elementem jej życia. Pracuje w Starostwie Powiatowym, gdzie śpiewająco przeprowadza mieszkańców Zielonej Góry i okolic przez procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Po godzinach uczy śpiewu w Zielonogórskim Ośrodku Kultury.
– Kocham muzykę, zwłaszcza taką, która oprócz pięknych dźwięków niesie ze sobą pewien przekaz i wywołuje emocje, a w tym właśnie pomagają nam słowa poetów – mówi.
Zaśpiewa Mgłę ze słowami Jana Brzechwy i własną muzyką.
Aleksandra Paszek
Studentka drugiego roku studiów magisterskich edukacji artystycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Muzyką jest jej pasją od dziecka. Od zawsze wiązała z nią swoją przyszłość, wybór studiów muzycznych był więc oczywistością.
– Śpiew towarzyszył mi, odkąd pamiętam i zawsze chętnie go rozwijałam pod okiem doświadczonych nauczycieli – opowiada. Oprócz muzyki, pasjonują ją taniec, teatr i… dobre jedzenie. W przyszłości chciałaby być tak pełna pasji, jak artyści, których spotyka na swojej drodze.
Zaśpiewa Kaziu, zakochaj się ze słowami Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego.
Gabriela Tomaka
Pochodzi z Rzeszowa, w tym roku czeka ją matura. Przyznaje, że mimo wielu związanych z nią obowiązków, trudno jej się trzymać z dala od muzyki. – Na dłuższą metę to niemożliwe, przyszłam na świat, żeby kochać i śpiewać. Muzyka była, jest i pozostanie moją największą pasją – dodaje.
Po maturze chciałaby jednak studiować medycynę i zostać śpiewającym lekarzem. Od kilku lat jest stypendystką Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Zaśpiewa Czas rozpalić piec ze słowami Jana Wołka i muzyką Włodzimierza Nahornego.
Ula Zubek /Warszawa/
Warszawianka. Uczestniczka i laureatka kilku konkursów, na koncie ma m.in. Grand Prix „Wygraj sukces” i MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner.
– Sięgam po utwory wybitnych polskich poetów, aby odnaleźć w nich cząstkę siebie – mówi. – Interpretację tekstu zawsze stawiam na pierwszym miejscu, dlatego najbliższa jest mi piosenka aktorska. Cieszę się, że moje spojrzenie na piosenkę literacką spotyka się ze zrozumieniem na wielu przeglądach i festiwalach.
Zaśpiewa Mam złe lata i dobre dni ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Jerzego Wasowskiego.

Maja Gizicka
Zielonogórzanka, uczennica liceum oraz PSM II stopnia w klasie fortepianu. Przyszłość wiąże z wokalistyką i kompozycją. Zbiera doświadczenia i sukcesy, biorąc udział w konkursach i koncertach.
– Jestem artystyczną duszą, a w moich żyłach płynie jazz i soul – mówi o sobie. I dodaje, że poza muzyką radość sprawiają jej podróże, odkrywanie nowych miejsc i ich historii. – Czerpię inspiracje z kontaktu z innymi kulturami i naturą, co w połączeniu z muzyką daje mi szansę na odnalezienie wewnętrznego spokoju i szczęścia – tłumaczy.
Zaśpiewa Nieobecnych ze słowami Jonasza Kofty i z muzyką Janusza Strobla.
Karolina Ambroziak
Pochodzi z Pułtuska.Absolwentka kierunku Jazz i muzyka estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim i studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Music Magic Blossom w Krzywym Rogu, zdobywczyni nagród na innych konkursach, m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek lat 60. i 70. w Wyszkowie, Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku i Ogólnopolskim Konkursu Piosenek im. Janusza Gniatkowskiego– Fascynuje mnie wpływ warstwy muzycznej na interpretację tekstu literackiego, zwłaszcza wiersza – opowiada. – Komponuję muzykę do poezji, a moim marzeniem i planem na przyszłość jest wykonywanie jej z własnym zespołem.
Zaśpiewa Prowizorycznie ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Janusza Senta.
Filip Rychcik
Warszawiak.Śpiewać zaczął w wieku pięciu lat, na złość mamie, która chciała, żeby został adwokatem. Ma na koncie udział i nagrody w licznych konkursach wokalnych i talent shows, m.in. Szansy na Sukces, Voice of Poland czy Must Be The Music. Dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Piosenek Marka Grechuty w Sławnie. Były wokalista kieleckiego zespołu Mafia.
Poza muzyką jego największą pasją są gotowanie i podróże. W planach ma przeprowadzkę do europejskiej muzycznej stolicy, czyli do Wiednia.
Zaśpiewa Co zrobimy z tą miłością ze słowami Zbigniewa Staweckiego i muzyką Jerzego Miliana.